Strony


Archiwa


Potrzebni nam są liderzy

Data artykułu: 1 marca 2011
Kategoria: Dla NGO, Wydarzenia

Jednym z liderów Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności jest Prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A. Andrzej Zaręba. Czym jest Program? Na czym polega praca z tutorem? Czy warto poświęcić 12 miesięcy na liderski rozwój? O swoich doświadczeniach w Programie opowiada w poniższym wywiadzie. Na zdjęciu obok widzimy absolwentów Programu Łukasza Rejera i Andrzeja Zarębę lokalnych społeczników powiatu grójeckiego. Zapraszamy do składania ofert

Szkoła Liderów: Dlaczego zdecydowałeś się na Program Liderzy PAFW?
Andrzej Zaręba:

To nie była łatwa decyzja. Długo wzbraniałem się przed nią z prostego powodu, z którym, myślę, zmaga się wielu lokalnych działaczy z małych środowisk. Chodzi o to, że moja działalność w organizacjach pozarządowych jest działalnością typowo społeczną. Pracuję zawodowo, mam dom, rodzinę a do niedawna byłem jeszcze radnym w swojej gminie. Największy opór przed udziałem w Programie wynikał chyba z konieczności poświęcenia ok. 10 dni urlopu, z którym zawsze, przy tak wielu aktywnościach, miałem problem. Tyle o wątpliwościach. Na drugiej szali stanęła chęć rozwoju, edukacji i wzmacniania w sobie świadomego liderstwa. Chcąc efektywnie rozwijać siebie i organizację której szefuję, chcąc pozytywnie wpływać na rozwój innych aktywnych grup w powiecie grójeckim – postanowiłem spróbować. Nie bez znaczenia był również fakt, że Program jest bezpłatny. Chcąc komercyjnie skorzystać z podobnych szkoleń i warsztatów, trzeba by wydać spore pieniądze. Podjąłem wyzwanie i dziś w pełni świadomie mogę powiedzieć, że było warto.

Jak Program może pomóc osobom, które mają w swojej działalności już znaczące sukcesy?
A.Z.: Program jest mocno zindywidualizowany, przez co jest skuteczny i wyjątkowy. Jest wiele elementów, dla których warto uczestniczyć w Programie. Szkolenia, warsztaty, gry terenowe, debaty oksfordzkie, wizyty studyjne to tylko niektóre narzędzia stosowane w Programie. Uczestnicy korzystają z indywidualnego wsparcia tutorów, czyli osób, które poprzez własne doświadczenia pomagają w rozwoju uczestników. Każdy tutor współpracuje z kilkoma osobami tworząc grupę tutorską. Takie zespoły są pierwszym poziomem budowania trwałych relacji pomiędzy liderami, co jest niezwykle istotne dla wzajemnego rozwoju. Ponadto wielką wartością jest zebranie w jednym Programie niemalże pięćdziesięciu aktywnych ludzi z całego kraju. Daje to niezwykłe możliwości wymiany doświadczeń i podjęcia współpracy. Po zakończeniu edycji uczestnicy stają się alumnami i nadal mogą uczestniczyć w różnych działaniach Stowarzyszenia Szkoła Liderów. Program jest manufakturą produkującą aktywnych, świadomych i efektywnych liderów lokalnych, których dziś jest już w całej Polsce niemalże 350. To oni wpływają na rozwój lokalny swoich społeczności a dzięki Programowi mogą robić to znacznie lepiej.

Co dał Ci Program?
A.Z. Po pierwsze świadomość liderstwa. W wielu społecznościach słowo „lider” bywa postrzegane jako coś niepozytywnego. Jeśli ktoś się wybija ponad przeciętność, jest bardziej aktywny niż inni to niestety często jest traktowany jako jednostka niepożądana lokalnie. Jednak nie jest możliwy rozwój lokalny bez lokalnych liderów, bez osób, które mają wizję zmiany i są w stanie ją realizować, jednocześnie zarażając nią innych. Dlatego też bycie świadomym liderem jest niezwykle ważne. Wiedzę, którą zdobyłem podczas warsztatów i szkoleń staram się systematycznie wprowadzać w codzienną działalność, zarówno tą społeczną jak i zawodową. Program Liderzy to jednak głównie ludzie i to chyba właśnie poznanie kilkudziesięciu liderów, ich działań i doświadczeń jest największą wartością jaką zdobyłem uczestnicząc w Programie.

Komu go polecasz?

A.Z. Przed pierwszym spotkaniem z innymi uczestnikami Programu miałem przeświadczenie, że jest on skierowany tylko do liderów organizacji pozarządowych. Okazało się jednak, że Program wzmacnia liderów z różnych środowisk i aktywności przez co staje się niezwykle ważny. Efektywny rozwój lokalny możliwy jest poprzez współpracę różnych środowisk a wzmacnianie działających w nich liderów w dużym stopniu może przyczynić się do poziomu tej współpracy. Liderzy organizacji pozarządowych samodzielnie nie zmienią świata. Mogą to jednak zrobić przy współpracy z liderami z innych środowisk – z liderami sołtysami, z liderami dyrektorami jednostek gminnych, z liderami radnymi, z liderami wójtami czy burmistrzami. To jest klucz do sukcesu Programu – łączy liderów z bardzo różnych środowisk, którzy dzięki niemu mają okazję spojrzeć na sprawy lokalne przez zupełnie inny pryzmat. Być może łatwiej im będzie także w przyszłości bardziej strategicznie patrzeć na problemy lokalne. Dzięki temu, będą działać skuteczniej. Program polecam wszystkim, którzy chcą bardziej efektywnie działać w swoich środowiskach.

Liderzy PAFW to innowacyjny i kompleksowy program rozwojowy dla liderek i liderów społeczeństwa obywatelskiego. Jest wyjątkową propozycją Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności skierowaną do osób działających na rzecz rozwoju środowisk lokalnych, a w szczególności do uczestników programów Fundacji. Realizuje go Stowarzyszenie Szkoła Liderów.

Na zgłoszenia do VII edycji Programu Liderzy PAFW czekamy do 31 marca 2011.

Więcej informacji o Programie i rekrutacji na stronie www.liderzy.pl

Andrzej Zaręba – prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A., działającego na rzecz rozwoju powiatu grójeckiego, kilkukrotnie nagradzanej Lokalnej Organizacji Grantowej, inicjator Lokalnej Grupy Działania „Kraina Kwitnących Sadów”, w poprzedniej kadencji radny gminy Warka, członek Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego

Wywiad znajduję się na stronię www.wiadomosci.ngo.pl
Misją Stowarzyszenia W.A.R.K.A. jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

Wyszukiwarka


Aby rozpocząć wyszukiwanie wpisz szukaną frazę i wciśnij klawisz Enter.


POLECAMY